niedziela, 19 października 2014

Bułeczki zapiekane z jajkiem

Nikomu nie trzeba mówić, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, od którego zależy nasz metabolizm i poziom energii. Brzmi to całkowicie banalnie, jednakże wciąż wiele osób pomija śniadanie czy to z braku chęci do jedzenia lub przygotowywania go, czy z braku czasu. Ja staram się bez śniadania nie wychodzić z domu, zresztą - gdy wstaję rano, nie ważne jak wcześnie by to było, mój żołądek wręcz domaga się czegoś, choćby małej kanapeczki. 
 
Tydzień temu, w sobotni poranek miałam ochotę na jakieś naprawdę pyszne śniadanie. Przejadły mi się już twarożki, serki, grzanki i wszelkiego typu wariacje na ich temat. Z drugiej strony nie bardzo chciało mi się stać przy kuchence i pitrasić skomplikowane rzeczy. Wtedy przypomniałam sobie, że na jednym z portali widziałam bardzo fajny pomysł na śniadanie - jajka zapieczone w bułkach kajzerkach. Oczywiście pomysł odrobinę zmodyfikowałam, tak żeby uzyskać jego zdrowszą wersję, ale efekt był jak najbardziej smaczny. 

Składniki (na śniadanie dla 2 osób):
- 2 bułki grahamki - 378 kcal
- 2 jajka - 160 kcal
- 1/4 papryki - 16 kcal
- 2 łyżeczki suszonych pomidorów - 16 kcal
- 2 plastry sera typu włoskiego (capreggio) - 49 kcal
- opcjonalnie - 4 plasterki kiełbasy wiejskiej - 56 kcal

Przygotowanie:
Z bułek odcinamy w górnej części kapelusiki. Ze środka wybieramy miąższ i tworzymy coś w rodzaju miseczki. Do środka wkładamy pokrojoną paprykę i suszone pomidory. Możemy włożyć jeszcze po 2 plasterki kiełbasy wiejskiej, jeżeli ktoś bardzo lubi kiełbasę. Do każdej z bułek wbijamy jajko. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni. Wkładamy bułki i zapiekamy ok 20 minut, aż jajka się zetną. Następnie na wierzch każdej z bułek kładziemy po plastrze sera i zapiekamy kolejne 10-15 minut. W tym czasie podpiekamy też kapelusiki z bułek. Nasze bułki będą gotowe, gdy ser lekko się zrumieni. 
Całość ma 675 kcal w wersji z kiełbasą, a 619 kcal w wersji bez kiełbasy, kaloryczność można obniżyć jeszcze dobierając mniej kaloryczne pieczywo.
1 bułka ma 309,5 kcal (bez kiełbasy)
1 bułka ma 337,5 kcal (z kiełbasą)

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz